Uçucu Yağlar

Esansiyel yağlar, yaşam gücü, bitkilerin özü yani kısacası ''Bitkilerin Ruhu'' olarak ifade edilir. Bitkilerin çiçek, yaprak, kök, tohum, yumru, reçine, kabuk, odun veya ot gibi bölümlerinden elde edilir.Asla cilde direkt olarak sürülmez. Etkinlikleri, kullanım alanları, raf ömürleri içlerinde ki bileşenlere göre değişiklik gösterir. Burnumuz beynimizin dışarıya açık olan tek kapısıdır. Bu nedenle koku duyumuzla doğrudan ilgilidir. Uçucu yağları koklamak, beynimizin duygu, davranış ve uzun süreli hafızasında rol oynayan limbik sistem alanını uyarır. Bu nedenle size iyi gelen bir koku bir başkasına gelmeyebilir.

Uçucu Yağlar

 

Uçucu Yağlar Ne Zamandan Beri Kullanılır?

Uçucu yağların kullanımı yüzyıllar önceye dayanmaktadır. Geleneksel Çin ve Hint tıbbında, aromaterapide, kozmetikte ve çeşitli kültürel ve dini uygulamalarda kullanılmıştır. Antimikrobiyal, antiinflamatuar ve antioksidan etkiler dahil olmak üzere çeşitli özellikleriyle bilinirler.

Günümüzde ise kullanım alanları oldukça artmaya başladı. Artık evlerde, okullarda, ofiste gündelik hayatlarımızın içinde sık sık kullandığımız ve ihtiyaç duyduğumuz bu yağlar eskisinde de değerli. Peki uçucu yağlar nedir, nasıl elde edilir ne işe yararı gelin bir de beraber bakalım.

Uçucu Yağlar Nedir?

Uçucu yağlar tıbbi bitkilerin çiçek, yaprak, kök, ot, tohum ve reçinelerinden elde edilen özel bileşenlerdir. Bitkilerin özü denilebilecek bu yağlar özel yöntemlerle üretilir. Birçok özel bileşenin bir araya gelerek bitkinin kendine özgü kokusu ve özüdür uçucu yağlar. Kimyasal olarak çok küçük moleküllerden oluşan bu yağların ortama yayılmaları çok hızlı olur. Adı gibi uçucudurlar.

Her bir uçucu yağın üretim prosedürü farklıdır. Aynı şekilde kokuları, viskoziteleri, renkleri ve fiziksel yapıları da. Bu da her birini birbirinden özel bir yere koymaktadır. En büyük ortak özelliklerinden biri ise sudan hafif olması bu sayede distilasyon yöntemi ile yağ elde edilirken ayrıştırılması çok daha kolaydır.

Uçucu Yağ Elde Etme Yöntemleri Nelerdir?

Uçucu yağlar damıtma yöntemi ile elde edilmektedir. Ancak bitkinin materyaline bağlı olarak soğuk presleme veya solvent ekstraksiyonu gibi başka yöntemler de kullanılabilir. Kullanılan 5 yönteme bakıldığında en çok kullanılan buhar distilasyonudur.

Buhar Distilasyonu: Buhar damıtmada buhar bitki materyalinden geçirilerek uçucu yağın buharlaşmasına neden olur. Buhar ve uçucu yağ buharı daha sonra tekrar sıvı forma yoğunlaştırılır ve uçucu yağ sudan ayrılır. Böylece bitkiye dair hem uçucu yağ hem de bitki suyu elde edilir.

Soğuk Presleme : Bu yöntem portakal, limon, greyfurt, lime gibi citrus ailesinin kabuklarının soğuk pres yöntemi ile preslenerek uçucu yağ çıkarılmasında kullanılır..

Solvent Ekstraksiyonu: Bitki materyalinden uçucu yağı çözmek için bir solvent kullanılır. Genelde heksan kullanılmaktadır. Kullanılan solvent buharlaştırılır ve geriye uçucu yağ kalır. Bu yönetmin en çok kullanıldığı yer hassas bitkilerdir.

CO2 Ekstraksiyonu: Uçucu yağları çıkarmak için süperkritik durumdaki karbondioksiti kullanır. CO2, belirli koşullar altında hem sıvı hem de gaz olarak hareket edebilir ve uçucu yağların ısı olmadan daha seçici bir şekilde ekstraksiyonuna olanak tanır ve bu da bileşiklerin bütünlüğünü koruyabilir. Bu yöntem özel ve pahalı bir yöntemdir.

Enfleurage: Geleneksel ve zor bir yöntemdir. Çiçeklerin bitki materyalindeki uçucu yağların emen bir sabit yağ tabakası üzerine yerleştirilmesini içerir. Bu yöntem en çok çiçekleri hasas olan yaseminde kullanılır.

Unutmamak gerekir ki üretim seçimin bitkiye göre seçilir. Seçilen üretim yöntemi uçucu yağın bileşenleri ve kalitesi üzerinde büyük öneme sahiptir. Ayrıca bitkilerin yetiştirilme koşulları, hasat zamanı ve hasat ile üretim arasında geçen sürede uçucu yağın özelliklerini etkilemektedir.

Uçucu Yağı Cildime Sürebilir miyim?

Uçucu yağlar oldukça konsantre ve güçlüdür. Bu nedenle cilde direk olarak uygulanmaz. Cilde uygulamadan önce mutlaka sabit bir yağ ( kayısı, tatlı badem, susam … vb) ile seyretilmesi gerekir.

Uçucu Yağların Genel Kuralları

Uçucu yağlardan doğru bir şekilde fayda sağlayabilmek için kullanmak istediğiniz uçucu yağı iyi olarak tanıyor olmanız gerekir. Her bir yağın kullanım alanı ve kullanım şekli farklıdır. Bunu ise içerisindeki bileşenler belirlemektedir. Uçucu yağları kullanırken güvenlik uyarıları ilk dikkat edilmesi gerekendir. Çok konsantre olmaları onları bu kadar özel kılarken aynı zamanda alerjende kılmaktadır. Uçucu yağları serin, ışıksız ve çocukların ulaşamayacağı yerde saklanmalıdır. Bebekler, 6 yaş altı çocuklar, hastalar ve yaşlılar uçucu yağ kullanmadan önce mutlaka bir uzmana başvurmalıdır.

Uçucu Yağların Kullanım Kuralları

Uçucu yağlar seyreltilmeden kullanılmaz. Mutlaka sabit bir yağ ile seyretilerek cilde uygulanır.

Gözlerden ve mukozlardan uzak tutulması gereklidir.

Uçucu yağlar su ile karışmaz.

Uçucu yağların dahili kullanımı söz konusu ise bu mutlaka bir doktor kontrolünde olmalı. Diğer türlü asla dahili kullanımı söz konusu değildir.

Uçucu Yağ Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uçucu yağ alırken dikkat edilmesi gerekir. Kalitesi, etkisi ve özellikleri markandan markaya değişmektedir. Sıralamak gerekirse uçucu yağ alırken en dikkat edilmesi gereken özellikler:

ÜTS Kaydı: Ürününün sağlık bakanlığı sistemine kayıtlı olup olmadığı. Ürün arkasındaki barkodu okutarak veya taratarak bu kontrol edilebilir.

Etiket Bilgileri: Ürün etiketinde bitkinin Türkçe ve Latince ismi yazmalı. Üretici bilgileri ve SKT bilgilerinde dikkat edilmeli.

Şişe: Satın aldığınız uçucu yağın koyu renkli şişede olmasına dikkat edin. Güneşten korunuyor olması önemlidir.

Saflık: %100 saf ibareli uçucu yağ almaya özen gösterin. Bunun için mutlaka etiket üzerindeki içindekiler bölümünü okuyun.

Marka: Aromatik uçucu yağlar farklı markalar tarafından üretilir. Güvenilir markalar, kaliteli ve saf ürünler sunar.

Kullanım amaçları: Farklı uçucu yağlar, farklı amaçlar için kullanılır. Kullanmak istediğiniz uçucu yağı belirlemek ve doğru amaç için kullanıldığından emin olmak önemlidir.

Uçucu Yağ Fiyatları

Uçucu yağları birçok farklı fiyat skalasında görebilirsiniz. Uçucu yağlar 5 ve 10 ml gibi şişelerde ortalama üstü fiyatlara satılmaktadır. Çok zor ve özel süreçlerle elde edilen uçucu yağların fiyatlarının çok ucuz olması onun saflığıyla ilgili kafanızı karıştıracak bir ipucu olabilir.

Unutmamak gerekir ki uçucu yağlar sağladığı faydalara kıyasla uygun fiyatlara satılmaktadır.

Uçucu Yağlar Nereden Alınır?

Uçucu yağ satın alırken LA Vie Ancienne markasını tercih edebilirsiniz. Ürünlerin hepsine  www.lavieancienne.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Uçucu yağları güvenilir bir markadan almak öncelikli seçiminiz olmalıdır.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.