Doğal Ürünlerle Evde Temizlik Nasıl Yapılır?

Doğal Ürünlerle Evde Temizlik Nasıl Yapılır?

Doğal Ürünlerle Evde Temizlik Nasıl Yapılır? İnternette en çok merak edilen konulardan bir tanesi. Bu yazımızda, sizlerle evde doğal temizlik ürünleri kullanarak nasıl temizlik yapabileceğinizi ve hangi malzemeleri kullanarak etkili sonuçlar elde edebileceğinizi paylaşacağız.

Uçucu Yağları Evde Temizlik Yaparken Nasıl Kullanabilirim?

Uçucu yağlar, evde temizlik rutininize doğal bir dokunuş katacak. Hoş kokuları ve farklı özellikleriyle temizlik rutininize katkı sağlayacak. Evinizde taze bir atmosfer yaratmak istemez misiniz? Hazırsanız size birkaç pratik tüyo vereceğiz.

Evde Temizlik Yaparken Hangi Uçucu Yağı Seçmeliyim? 

Uçucu yağlar birbirinden farklı özelliklerinden dolayı (antimikrobiyal, antiviral ve enerji verici) ev temizliği için oldukça uygundur. Peki hangisini seçmeliyim sorusuna geldiğimizde işte size önerilerimiz.

1.Limon Uçucu Yağı: Canlandırıcı ve ferahlatıcı kokusuyla limon uçucu yağı ev temizliğinde en çok tercih edilen uçucu yağdır. Özellikle yağ sökücü ve antibakteriyel özellikleri sayesin yüzey temizliklerinde oldukça etkilidir. Mutfak tezgahı, lavoba ve ocak temizliğinde doğru seçimdir.

2.Çay Ağacı Uçucu Yağı: Çay ağacı uçucu yağı antimikrobiyal özelliği sayesinde güçlü bir dezenfektandır. Bakteriler ve küflerle savaşır, bu nedenle banyolarda ve fayanslarda (özellikle nem olan yerlerde) kullanımı için tavsiye ederiz.

3.Okaliptüs Uçucu Yağı: Okaliptüs uçucu yağı antibakteriyel ve antiviral özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Evdeki kötü kokuları uzaklaştırmak için ilk tercih edeceğiniz uçucu yağ kendisidir. Özellikle banyo ve mutfakta havanın temizlenmesi için doğru seçimdir.

4.Lavanta Uçucu Yağı: Lavanta uçucu yağı antiseptik ve antibakteriyel özelliklere de sahiptir. Hoş ve çiçeksi kokusundan dolayı en çok çamaşırlarda kullanmanız için önereceğiz. Özellikle çamaşırları yıkarken makineye veya ütünüzü yaparken ütü suyuna eklemek tavsiyemiz olacaktır.

Doğal ürünlerle evde temizlik ile ilgili pratik öneriler:

Uçucu Yağları Evde Temizlik Yaparken Nasıl Kullanılırım?

İlk ve en önemli aşamalardan biri olan uçucu yağ seçimini tamamladıktan sonra gelelim bu yağları nasıl kullanacağımıza. 

Doğal Yüzey Temizleyici: 

1 bardak su

1 bardak beyaz sirke

20-30 damla uçucu yağ 

Yukardaki malzemeleri bir sprey şişesine ekleyerek, karıştırın. Kullanmadan önce her seferinden çalkalayın. Bu ürünü hazırlarken önerimiz lavanta, okaliptüs veya limon uçucu yağlarından birini seçmeniz olur.

Nerede Kullanırım: Tezgah, lavoba, ocak ve yüzey temizliklerinde.

Doğal Yer Temizleyici:

Hazırladığınız paspas suyunuzu hoşunuza giden uçucu yağ kokusundan 20 damla kadar ekleyin. Bu ürünü hazırlarken önerimiz lavanta, okaliptüs veya çay ağacı uçucu yağlarından birini seçmeniz olur.

Nerede Kullanırım: Parke ve fayans temizliklerinde.

Doğal Dezenfektan Sprey Temizleyici:

%70 izopropil alkol

%30 su 

30 damla uçucu yağ

Yukardaki malzemeleri bir sprey şişesine ekleyerek, karıştırın. Bu ürünü hazırlarken önerimiz okaliptüs veya çay ağacı uçucu yağlarından birini seçmeniz olur.

Nerede Kullanırım: Kapı kolları, ışık düğmeleri ve diğer çok temas edilen yüzey temizliklerinde.

Doğal Kumaş Temizleyici: 

%100 su 

30 damla uçucu yağ

Yukardaki malzemeleri bir sprey şişesine ekleyerek, karıştırın. Bu ürünü hazırlarken önerimiz lavanta uçucu yağını seçmeniz olur.

Nerede Kullanırım: Perdeler, döşemeler ve kilimler üzerine uygulayabilirsiniz. 

Doğal Çamaşır Yumuşatıcısı: 

1 çay bardağı beyaz sirke

20 damla uçucu yağ

Sirke içerisine uçucu yağı ekleyerek çamaşır makinenizin yumuşatıcı kısmına ekleyin. Bu ürünü hazırlarken önerimiz lavanta uçucu yağını seçmeniz olur.

Nerede Kullanırım: Çamaşırları yıkarken

Çöp Kutuları ve Geri Dönüşüm Kutuları Kokulandırma: 

Bir pamuk üzerine 5-6 damla uçucu yağ ekleyerek çöp kutunuz veya geri dönüşüm kutunuz içine ekleyin. Önerimiz okaliptüs veya çay ağacı uçucu yağlarından birini seçmeniz olur.

Nerede Kullanırım: Çöp kutusu veya geri dönüşüm kutularını kokulandırmada.

Temizlik Bezleri ve Paspası Kokulandırma:

Temizlik öncesi kullacağınız bezlerine veya paspasın kendisine 5-6 damla kadar uçucu yağ damlatın. Ayrıca günlük olarak kullandığınız mutfak bezinize ise 2-3 damla uçucu yağ damlatarak kullanabilirsiniz. Önerimiz limon veya çay ağacı uçucu yağlarından birini seçmeniz olur.

Nerede Kullanırım: Temizlik ve paspasları kokulandırmada.

Not: Bu ürünleri hazırlarken seçeceğiniz uçucu yağın %100 doğal ve saf olmasına dikkat edin.

Unutmayın ki uçucu yağlar konsantre ve güçlü yapılardadır bu nedenle kullanım miktarların uymanızı tavsiye ederiz. 

%100 saf uçucu yağlar için web sitemizde ki aromaterapi sekmesine uğramayı unutmayın.

Share this post

There are no comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.