Gül Suyunun Faydaları

Gül Suyunun Faydaları

Gül Suyunun Tarihçesi

Gül suyunun faydalarına geçmeden önce, biraz tarihçesine bakalım isterseniz. Eski tarihlerden beri güzel kokusuyla insanlığın tanıdığı en güzel kokulardan biri olan gül, insanları hep etkilemiştir.

Eski tıpta ve Osmanlı tıbbında önemli bir yeri olan gül suyu, birçok tedavide kullanılmıştır. En çok rahatlatıcı ve serinletici etkisinden yararlanılmıştır. Eski tıbba baktığımızda da gül nitelikleri bakımından kuru ve soğuktur ki bu serinletici bir özelliği olduğunu gösterir. Hatta İbn-i Sina sıcak ve ateşli vücutları gül suyunun serinletici etkisinden faydalanarak tedavi ettiğini yazmıştır.

Kadim kaynaklara göre kokusuyla da vazgeçilmez olan gül ve gül suyu birçok şifa sunmuştur. Erzurumlu İbrahim Hakkı, 18. Yy yazdığı Marifetname ile gül suyunun’ ’tenin kokusunu güzel eder, ateşli baş ağrısını geçirir ve baygınlığa faydası vardır.’ diye yazmıştır.

Osmanlı tıbbında ise gül kokusunu birçok tedavide kullanmanın yanı sıra bellek güçlendirme için de kullandıkları bilinmektedir. İbn-i Sina tarafından da kullanılan gül kokusunun beyne kuvvet vermesi ve zekayı açtığı söylenmektedir. Günümüzde yapılan bilimsel çalışmalarda gül kokusunun beynin hafıza ve bellek bölümü üzerinde olumlu etkileri olduğunu kanıtlamıştır.

Gülü enerjisiyle de bütün bitkilerden ayırabiliriz. Bruce Tainio dünyada ilk defa titreşimi ölçen bir monitör yapmıştır. Bu monitör ile insan bedenin sağlıklı iken olması gereken titreşimi ölçmüştür. Bu değerin 62-72 Hz arasında olduğunu belirtmiştir. Hastalandıkça bu değerin düştüğünü de belirtmiştir. Bunun üzerine Dr. Royal başka şeylerin de bir titreşimi olabileceğini araştırarak uçucu yağların titreşimlerini ölçer. En yüksek frekansı ise 320 Hz Türk gül yağında bulmuştur. Böyle baktığımızda gülün aşk ile ilişkilendirilmiş olması belki de bir rastlantı değildir. 

Klinik araştırmalarda artık bize gösteriyor ki gül uçucu yağı, gül suyu ve gül kokusunun bizler üzerinde birçok olumlu etkisi var.

Gül Suyuna Dair Merak Edilenler

Herkesin en sevdiği cilt bakım ürünlerinden olan gül suyuna dair birçok soru alıyoruz. Bizde herkes için faydalı olabileceğini düşünerek gelen soruları toparlayarak bu yazıyı hazırladık ve gül suyuna dair merak ettiğiniz soruların hepsini cevapladık. Dileriz ki herkes için yararlı olur, keyifli okumalar.

Gül Suyu Cildi Nemlendirir mi?

Gül suyu doğal bir nemlendiricidir. Gül suyu cildin nemini hapsetmeye yardımcı olurken. Cildin susuz kalmasını da önlemektedir. Gül suyu içerisindeki doğal anti-inflamatuar özellikler sayesinde cildin sakinleşmesine yardımcı olur. Kuruluktan dolayı tahriş olmuş ve kızarmış ciltlerin yatışmasına yardımcı olan gül suyu cildin daha nemli hissetmesini sağlar.

Cildin doğal pH seviyesine çok yakın olan gül suyu cilt dostu bir üründür. Gül suyu cildiin pH seviyesine dengelemeye yardımcıdır. Unutmamak gerekir ki cildin pH’ı dengelendiğinde, cilt nemi daha iyi tutar ve daha uzun süre nemli kalır.

Gül Suyu İçilir mi?

Gül suyunu içmek veya yemeklerde kullanmak için dikkat edilmesi gereken en önemli şey ambalajında gıda olarak tüketilebileceğine veya içilebileceğine dair bir ifade bulunup bulunmaması.Tükettiğiniz gül suyunun gıda sınıfı ve tüketim için güvenli olduğundan emin olmanız gerekir.Gül suyunu gıda veya içeceklerde kullanırken küçük güvenli ve küçük miktarlarda kullanmak gerekir.

Gül Suyunu Günlük Cilt Rutinime Nasıl Katabilirim?

Cilt için birçok faydası olan gül suyu kolaylık cilt rutininize ekleyebileceğiniz bir ürün. Düzenli olarak kullandığınız bir tonik varsa gül suyunu öncesinde cildi nemlendirmesi ve tonlaması için kullanabilirsiniz. Sabah ve akşam temiz cilde kolaylıkla uygulayacağınız gül suyu cildinizin ferahlamasına ve aydınlanmasına yardımcı olur. 

Gül Suyunu Kullandıktan Sonra Cildimin Başka Bir Nemlendiriciye İhtiyacı Olur mu?

Bu soru cilt tipinden cilt tipine göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel bir cevap vermek gerekirse gül suyu kullandıktan sonra cildi ayrıca nemlendirici bir krem veya serumla nemlendirmek gerekir. Gül suyu cildi nemlendirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olsa da asla nemlendirici bir krem veya serumun yerini tutmaz. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi nemlendiriciler cildin nemini hapsetmeye, cildi beslenmeye ve yenilemeye yardımcı olur. Krem veya serum öncesi kullandığınız gül suyu cildinizin nemi tutmasına ve hapsetmesine daha da yardımcı olur.

Gül Suyu ile Cilt Temizlenir mi?

Birçok cilt rutininde gül suyu ile cildin temizlenebileceği önerilmektedir ancak biz önermiyoruz. Gül suyunun her ne kadar cildi tonlarken temizleme özelliği olsa da derinlemesine bir temizlik yapma özelliği yoktur. Gül suyunu kullanmadan önce cildinize uygun bir temizleyici ile cildinizi temizlemeniz gerekir. Sonrasından gül suyunu cildinizi nemlendirmesi ve tonlaması için kullanabilirsiniz.

Gül Suyu Cildi İrrite Eder mi?

Gül suyu çoğu cilt için oldukça çok nazik ve yatıştırıcı olarak kabul edilir. Ancak çok hassas cilde sahip bazı kişiler, gül suyuna veya diğer gül bazlı ürünlere karşı tahriş veya alerjik reaksiyonlar yaşayabilir. Özellikle hassas bir cildiniz varsa, gül suyunu kullanmadan önce bir patch testi yapmanız önerilmektedir. Ayrıca unutmamak gerekir ki piyasadaki bazı gül suları cildi tahriş edebilecek farklı katkı maddeleri veya bileşenler içermektedir. Satın aldığınız ve kullandığınız gül suyunun yüksek kalitesi ve saf bir gül suyu olması önemlidir. 

Gül Suyunun Orijinal Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

%100 saf ve yüksek kaliteli bir gül suyu kullandığınızdan emin olmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz?

*Ambalaj üzerindeki içerik bölümünü mutlaka okuyun. İçerik bölümünde görmeniz gereken tek ibare %100 saf gül suyu olmalıdır.

* Gül suyu berraktır. Rengi koyu veya bulanık ise, bu, ürünün saf olmadığının veya kontamine olduğunun bir işareti olabilir. Ayrıca pembe gibi farklı renklerdeki gül suları renklendiricilerle, renklendirilmiştir.

* Geleneksel damıtma yöntemi kullanılarak üretilen gül suyu satın aldığınızdan emin olun. 

* Gül suyu, baskın olmayan hafif, çiçeksi bir kokuya sahip olmalıdır. Kokunun çok güçlü veya sentetik olması ürünün saf olmadığının bir işareti olabilir.

*Gül suyu satın alırken bildiğiniz ve güvenilir bir markadan satın alma yapın.

Gül Suyunu Hangi Koşullarda Saklamalıyım?

Kullandığınız gül suyunun taze ve etkili kalması için saklama koşulları önemlidir. Öncelikle satın aldığını gül suyunun koyu renkli amber veya renkli cam şişelerde olmasına özen gösterin. Koyu renkli cam ürünün doğrudan güneş ile temas etmesine engel olur. 

Gül suyunuzu güneş görmeyen serin ve karanlık bir yerde saklamanız önerilir. Bu nedenle buzdolabında saklamak iyi bir opsiyon olabilir. Kapağını açtığınız ürünü 6 ay içerisinde tüketmeye özen gösterin.

La Vie Ancienne Gül Suyu’ nu hemen inceleyin!

Share this post

There are no comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.