Lavanta Uçucu Yağına Dair Araştırmalar

Lavanta Uçucu Yağına Dair Araştırmalar

Lavanta uçucu yağı, aromaterapide kullanılan en popüler ve çok yönlü esansiyel yağlardan biridir. Birçok etkisi olan lavanta uçucu yağı, anti-inflamatuar, antifungal, antidepresan, antiseptik, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklerin yanı sıra antispazmodik, analjezik, ve yatıştırıcı etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

Anksiyete

Lavanatanın anksiyete üzerindeki etkilerini test eden büyük ölçekli klinik deneyler eksikliği olsa da, bazı çalışmalar lavanta yağının bazı anti-anksiyete faydaları sunabileceğini gösteriyor .Örneğin, 2005 yılında Physiology & Behavior’da yayınlanan bir araştırma, diş tedavisi bekleyen 200 kişiye odaklandı ve lavanta kokusunu solumanın hem kaygıyı azalttığını hem de ruh halini iyileştirdiğini buldu.

2012 yılında Klinik Uygulamalarda Tamamlayıcı Terapiler’de yayınlanan bir pilot çalışma, lavanta uçucu yağı yüksek riskli doğum sonrası kadınlarda kaygıyı yatıştırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Önceki 18 ay içinde doğum yapmış 28 kadınla yapılan bir deneyde, araştırmacılar, haftada iki kez dört hafta, 15 dakikalık uzun aromaterapi seanslarının, kaygı düzeylerini düşürmenin yanı sıra depresyonu hafifletmeye yardımcı olduğunu buldular.

 Ek olarak, 2012’de Phytomedicine’de yayınlanan bir raporda, bilim adamları daha önce yayınlanmış 15 klinik çalışmayı analiz ettiler ve lavanta yağı içeren takviyelerin anksiyete ve stresle mücadele eden hastalar üzerinde bazı terapötik etkileri olabileceği sonucuna vardılar.

Literatürün daha yakın tarihli bir incelemesi, 5 çalışmanın (2010, 2010, 2014, 2015 ve 2016) orta ila şiddetli kaygısı olan katılımcılarda fayda sağladığını gösterdi.

Uykusuzluk

 Bazı çalışmalar lavanta uçucu yağının uykuyu artırmaya ve uykusuzlukla mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

2015 yılında Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, uyku hijyeni teknikleri ve lavanta uçucu yağı tedavisinin bir kombinasyonunun, üniversite öğrencilerinin tek başına uyku hijyeninden daha iyi bir gece uykusu çekmesine yardımcı olduğunu buldu. Kendileri tarafından bildirilen uyku sorunları olan 79 öğrenci üzerinde yapılan çalışmada, yatmadan önce lavanta solumanın gündüz enerjisini ve canlılığı iyileştirdiği de bulundu.

Holistic Nursing Practice’de yayınlanan 2018 tarihli bir çalışma, lavantanın uyku üzerindeki etkisini doğrulamaktadır. Bir huzurevinde yaşayan 30 kişiyle yapılan bu çalışmada, lavanta aromaterapinin yaşlı popülasyonda uyku başlangıcını, kalitesini ve süresini iyileştirdiği bulundu.

Lavanta Uçucu Yağının Kullanımı 

Aromaterapi prensiplerine göre, lavanta uçucu yağının kokusunu solumak veya cilde lavanta uçucu yağı sürmek, sinir sistemini etkilediği ve duyguları düzenlemeye yardımcı olur.Lavanta uçucu yağını bir taşıyıcı yağ (jojoba, tatlı badem gibi) ile seyrelterek cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ayrıca bir peçete üzerine birkaç damla lavanta uçucu yağı damlatarak koklayabilir veya difüzörünüzde ortamı kokulandırmak

La Vie Ancienne Lavanta Uçucu Yağı ürünümüzü inceleyin.

Lavanta Uçucu Yağı

Share this post

There are no comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.