Kendin için Doğru Difüzörü Seçmek?

Kendin için Doğru Difüzörü Seçmek?

Kendin için Doğru Difüzörü Seçmek?

Eninde sonunda uçucu yağların o muhteşem kokularını bulunduğumuz ortama yaymak için hepimizin bir difüzöre ihtiyacı oluyor. Piyasada bir çok model ve farklı kullanımlara hizmet eden ürün var. Bu noktada hangisini almalıyım sorusu geliyor akla. Bu yazıda size her bir ürünün artılarını ve eksilerini yazmak istedim ki siz de kendiniz için en doğru ürünü seçin.

Aromaterapi dünyasına ilk adım attığımızda karşınıza çıkan geleneksel yöntemle kokulandırma dediğimiz ve her yerde gördüğümüz ürün grubu olan buhurdanlarla başlayalım. Çoğu zaman seramik veya betondan yapılmış ve tealight eşliğinde kullanılır.

Bu ürünlerin en büyük avantajı piyasada neredeyse ihtiyacınıza yönelik her boyda, tasarımda veya renkte bulunabiliyor olması. Bu da aynı zamanda ürünü uygun fiyatlı ve ulaşılabilir kılıyor. Bunları ürünün artıları olarak sayabiliriz. Peki eksileri nedir? Isı ve su ile beraber çalışıyor olması en büyük dezavantajı diyebiliriz. Isı uçucu yağların kimyasal bileşenlerini yani molekül yapısını değiştirir. Eğer bizler uçucu yağlardan terapötik etki almak için kullanmak istiyorsak bizim için faydalı bir ürün olmayacaktır. Sadece anlık olarak ortamın kokusunu değiştirirler ve bunu 20 ile 30 dakikalık küçük seanslar halinde yapmak önemlidir. Her seans sonrası mutlaka suyu yenilemeli ve üst çanakta kalan uçucu yağ kalıntılarını temizlemelisiniz. Kimi ürünler fazla ısıya maruz kaldığında çatlama veya kırılmalar yapabiliyor ki bu da ürünün su sızdırmasına neden olabiliyor.

Bir sonraki adımda elektrik yardımıyla çalışan ultrasonik difüzörler çıkıyor karşımıza. Bu ürünlere de artık piyasada çokça rastlamaya başladık. Bir çok farklı materyalden yapılmış, çeşitli tasarımlar da mevcut. Ultrasonik difüzörlerin avantajlarına baktığımızda ortamı nemli tutmak ve kokulandırmak için şahane ürünlerdir. Kimilerinde bulunan ışık ve müzik sistemleri ortama farklı bir hava da katabiliyor. Isıya ihtiyaç duymamaları ise diğer bir artı diyebiliriz. Uçucu yağ kullanım oranları ise geleneksel yöntem dediğimiz buhurdanlık ile aynıdır. Bir oran vermek gerekirse 5 metrekareye 1 damla diyebiliriz. Şimdi gelelim eksilerine. Ürünün çalışmak için suya ihtiyaç duyması bizim için en büyük dezavantaj. Su ve uçucu yağlar homojen olarak karışmaz bu da ürünün uçucu yağları havada dağıtırken eşit olarak dağıtmamasına neden olur. Aynı zamanda uçucu yağlar su içerisinde uzun zaman kaldıkları için kontaminasyona maruz kalırlar bu da mikrobiyolojik üremeye neden olur. Bu üremenin olduğu bir yerde uçucu yağlardan terapötik etkilerini almak söz konusu olmaz. Son olarak da  ultrasonik difüzörlerde citrus türü uçucu yağların kullanımı önerilmez (portakal, limon, mandalina, greyfurt, bergamot, petitgrain…vb). Bu ürünler soğuk presleme yöntemiyle üretildikleri için oksidasyon potansiyelleri su içerisinde uzun süre kalmalarından dolayı çok daha yüksektir.

Son olarak da susuz çalışan difüzörlere bakalım. Bu ürünü piyasada nebulizatör olarak da bulabilirsiniz. Terapötik uygulama için uygun olan tek ürün diyebiliriz. Tamamen farklı bir çalışma prensibine sahip olan susuz difüzörler su veya ısıya ihtiyaç duymadan nanoteknoloji ile uçucu yağları direkt olarak ortama yayarlar. Bu teknoloji ile yağ molekülleri içeri alınan soğuk hava yardımıyla preslenir ve nano boyutta buharlaştırılarak ortama salınır. Böylece uçucu yağ bileşenleri hiç bir değişime uğramaz ve terapötik etkisini ortama yayar. Aynı zamanda uçucu yağ molekülleri havada daha uzun süre asılı kalarak size daha yoğun bir aromaterapi deneyimi sunar. Bu ürünün dezavantajlarına bakacak olursak direk uçucu yağ ile çalıştığından fazla miktarda uçucu yağ harcaması. Çok ulaşılabilir bir ürün olmamasında dolayı da  pahalı bir yöntem olmasıdır.

Genel olarak özetlemek gerekirse amacımız sadece ortamın anlık olarak havasını değiştirmek ve kokulandırmak ise buhurdan veya ultrasonik difüzörleri tercih edebiliriz. Fakat amacımız uçucu yağların terapötik etkilerden en iyi şekilde faydalanmak ve ortamı temizlemek ise susuz olan difüzör seçeneğini ön plana çıkıyor.Kişisel olarak fikrimi sorarsanız uçucu yağların her bir damlasının çok değerli olduğunu düşünüyorum. Onlardan en iyi verimi almak ve özellikle de terapötik etkilerinden faydalanmak için susuz olarak çalışan difüzörler diğer yöntemlere göre bir adım öne çıkmakta. Umarım bu mini yazı hem ürünler hakkında kafanızdaki sorulara cevap verir hem de sizin için en doğru olacak difüzörü satın almanıza yardımcı olur.

Share this post

There are no comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.