Nasya Nedir?

Nasya Nedir?

 

Ayurvedik burun temizleme ritüeli neden önemli?

Prana evrensel yaşam gücü olarak tanımlanır. Aynı zamanda sinir sistemimizin de ana enerjisidir. Prananın merkezi beyindir, bu da burnun beyne ve bilince ulaşmanın en kısa yolu olduğunu gösterir. Yaşam enerjisi vücuda nefes yoluyla girer ve oksijen taşır. Enerjinin beden de doğru bir şekilde akması için sağlıklı ve tıkanmamış bir nefese sahip olmak çok önemlidir.  Bu nedenle burnumuzu temiz ve nemli tutmak gerçekten çok önemli.

Gün içerisinde birçok toksik madde soluyoruz. Hava kirliliği, kimyasal kokular, temizlik ürünlerinde bulunan sentetik aromalar gibi. Kış mevsiminde kalorifer ve klimaların kullanımı burnun içinde kurumaya neden olur. Bahara aylarında ise polenler burnumuzu tahriş eder. Mevsim faktörlerinin de nefes alışverişimizde değişimlere neden olduğunu söyleyebiliriz.

Nasyanın Faydaları Nedir?

Nasya prana dengesizlikleri, prana dengesizlikleri, migren, sinüs tıkanıklığı, fazla balgam ve mukusun tıkanıklığını temizlemeyi destekler.Kadim ayurveda metinlerinden nasyanın ayrıca zihin berraklığını sağladığı ve biriken gerilimi de rahatlattığı söylenir.

 Nasya Yağı Nasıl Uygulanır?

Her sabah her bir burun deliğine üç damla nasya yağı damlatın. Burnun nemlenmesine, sinüslerin temizlenmesine, soğuk algınlıklarına karşı direncin artmasına yardımcı olur. Uygulamayı yaparken omuzlarınız altına bir yastık alın, başınızın tepesi komple yere doğru bakacak şekilde durun. Her bir burun deliğine 3’er damla damlattıktan sonra, yağın sinüslere doğru akması için bir kaç kere nefes alıp verin. Bir dakika kadar bekleyin ve sonra kalkın.

Mini Not!

Burun içi mukozasının doğal nem dengesini korumak önemli. Burun aynı zamanda nefes alıp verirken bizlerin soluduğumuz havadaki mikropları filtre etmemize yardımcı olur. Bunları mikro partiküller haline getirerek sümük olarak dışarı atılmasını sağlar. Bu da bizleri gribal enfeksiyonlardan korunmaya yardım eder.

Nasya Tarifi

Nasya tarifi için ihtiyacın olanlar 30 ml amber cam şişe ve damlalık, susam yağı, okaliptus uçucu yağı, nane uçucu yağı ve bergamot uçucu yağı.

Nasya Nasıl Hazırlanır?

30 ml susam yağı, 1 damla okaliptus yağı, 1 damla nane yağı ve bir damla bergamot yağını karıştırın. Boş olan şişeye doldurarak, şişenin ağzını kapatıp çalkalayarak da karıştırabilirsiniz.  Karışınız hazır:)

Şifa Olsun!

Aslı

La Vie Anicenne Soğuk Sıkım Susam Yağı’nı incelemek için tıklayın!

Share this post

There are no comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.