Doğru Nefes

Doğru Nefes

Doğru Nefes’ in Püf Noktaları ;

Dünya genelinde Pandemi, depremler, savaşlar ve ekonomik krizler gibi olumsuz gelişmeler insanların akıl sağlığını kaybettirecek düzeyde endişe ve kaygı bozukluğuna yol açmıştır.

Bu gibi travmalar ve olumsuzluklarla karşı karşıya kaldığımızda kendimize yapacağımız en büyük iyilik, her gün kendimize 10dk. ayırarak burundan nefes alıp burundan vermektir. Ancak bu şekildi dingin bir zihne sahip olabiliriz. Burundan alınıp burundan verilen nefesler bizi iyileştirmeye yeter.

İnsan hayatında her bir alınan nefesin önemi büyüktür. Doğal nefes, doğal duyguları, doğal düşünceleri ve organların sağlığını muhafaza eder. Doğal nefeslerin sağlığı düşünceyi besleyen bir kuvvet olduğunu söyleyebiliriz. Bu doğal nefes sadece burundan alınıp verilmelidir.

Doğru nefes almanın bağışıklık sistemini güçlendirmesindeki önemi Dünya sağlık örgütü tarafından 2005 yılında açıklanmıştır.

Nefes alırken olumlu cümleler kurmayı alışkanlık haline getirin ( nefes alırken sağlıklıyım, huzurluyum vs. nefes verirken güvendeyim, güçlüyüm gibi).

Peki diyafram nefesini nasıl çalışmalısınız?

Doğal nefesi herkes yapabilir ( tıpkı bebeklerin yaptığı gibi) ve öğrenmelidir. Bunu öğrenmenin en kolay yolu sırtüstü yere uzanmak ayak tabanlarınızı yere koymak( dizleri bükerek ) bir eliniz karnın üzerine bir elinizi göğüs kafesinizin üzerine koymalısınız. Burundan nefes alırken karın yavaş yavaş yukarı doğru genişlemeli (tavan doğru). Sanki bir balonun şişmesi gibi. Burundan nefes verirken de yavaş yavaş karın inmelidir.

Aldığımız bu doğal nefesler ;

  • Solunum sistemini açacak
  • Dolaşım sistemini canlandıracak
  • Zihni sakinleştirecek
  • Strese bağlantılı tüm rahatsızlıklara iyi gelecek
  • Bağışıklığı güçlendirecek
  • Uyku düzenini sağlayacak
  • Konsantrasyonumuzu arttıracak

Yukarıda bahsetmiş olduğum Diyafram nefesidir. Birçok nefes tekniği bulunmaktadır. Daha sonra sizlerle paylaşacağım.

Şifa nefesimizde saklı,

‘’ Nefes henüz kelimelere dökülmemiş özgür bir ses ‘’

Elif Soykök İmrahor

Yoga ve Nefes Eğitmeni

Yoganda Kurucusu

imrahorelif@gmail.com
instagram @eliflenefes

There are no comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.