Lavanta Yağının Faydaları ve Tarihçesi

Lavanta Yağının Faydaları ve Tarihçesi

     Binlerce yıl öncesine dayanan lavanta uçucu yağı tarihte terapötik özelliklerinden dolayı birçok uygarlık tarafından kullanılmıştır. Eksi uygarlıklar incelendiğinde Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar lavanta uçucu yağını mumyalama, güzel kokulu banyolar, yemekler ve havayı arındırmak için kullanmışlar. 

Orta çağda ise lavantanın kullanımı artmaya devam etmiştir ve tıbbi olarak kullanımı başlamıştır. Özellikle sindirim sorunları, baş ağrıları ve cilt rahatsızları gibi farklı rahatsızlıklarda kullanılmıştır. 

Rönesans dönemine bakıldığında ise lavanta, tıbbi özellikleri nedeniyle hala çok değerliydi ve kullanım alanları arttı. 17. ila 19. yüzyıllarda lavanta uçucu yağı manastırlarda, kiliselerde kullanılmaya başlanmıştır. Güzel kokusu ve sakinleştirici etkisinden dolayı birçok evin ecza dolabına girmiştir. 

          20. yüzyılda ise Fransız kimyager René-Maurice Gattefossé’nin lavanta yağını kendi yanıkları üzerine kullanırken fark ettiği iyileştirici etkisiyle lavanta yağı ve diğer uçucu yağlarının kullanımı popüler hale gelmiştir. 

Birçok kullanım alanı olan lavanta yağının bugün hem en popüler hem de en yaygın olarak kullanılan uçucu yağdır. Pek çok tarihi uygulamada olduğu gibi, lavanta yağının kullanımları ve inançları zaman içinde gelişti, ancak rahatlama ve esenliği teşvik etme konusundaki ünü çağlar boyunca devam etti.

Lavanta Yağının Faydaları

     Lavanta uçucu yağı, lavanta çiçeklerinin damıtılmasıyla elde edilen %100 doğal bir yağdır. Bilimsel olarak da birçok terapötik etkisi kanıtlanmış olan lavanta uçucu yağının faydalarına gelin yakından bakalım…

Stersi ve Anksiyetenin Azalmasına Yardımcı Olur:

    Lavanta uçucu yağı içeriğindeki özel bileşenler sayesinde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Sinirsel yorgunluk, anskiyete ve stresi azaltmaya dair pozitif etkileri vardır. 

Uykuya Geçişi Kolaylaştırmaya Yardımcı Olur: 

     Lavanta yağı sakinleştirici etkisi sayesinde hem uykuya geçişi kolaylaştırır gem de uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda kanıtlamıştır ki lavanta yağı uykuya geçişte zorlanan, uyku bozukları olanlar üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Bu nedenle yatak odasını uyku öncesi lavanta uçucu yağı ile kokulandırmak veya yatmadan önce yastık üzerine bir damla lavanta uçucu yağı damlatarak uykuya geçmek, uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur.

Ağrının Azalmasına Yardımcı Olur:

    Lavanta yağı analjezik etkisi sayesinde baş ağrısı, migren, ekleme ve kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olur.

Kuru ve Tahriş Olmuş Ciltlerin Yatışmasına Yardımcı Olur:

    Lavanta yağı, antiseptik ve anti-enflamatuar özelliklerinden sayesinde cilt bakım ürünlerinde en çok tercih edilen doğal hammaddelerden biridir. Akne, egzama, sivilce, yara ve yanık gibi çeşitli cilt sorunlarını yatıştırmaya ve iyileştirmeye yardımcıdır.

Böceklerin Uzaklaşmasına Yardımcı Olur:

    Lavanta yağı içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde sinek ve böceklerin uzaklaşmasına yardımcı olur. Bu nedenle yazlık yerlerde ortamı kokulandırmak için lavanta uçucu yağı tercih edilir.

Böcek ve Sinek Sokmalarını Yatıştırmaya Yardımcı Olur:

    Lavanta yağı böcek ve sinek sokmalarının cilt üzerinde bıraktığı tahrişin azalmasına yardımcı olur.

Sindirimin Kolaylaşmasına Yardımcı Olur:

    Lavanta uçucu yağı bağırsak faaliyetlerinin artmasına yardımcı olur bu sayede hazımsızlık, gaz gibi sindirim sorunlarının rahatlamasına yardımcı olur. 

Solunumla ile İlgili Sorunların Giderilmesine Yardımcı Olur:

    Lavanta yağını solumak ve buhur yapmak, solunum sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Özellikle kış aylarında yaşanan soğuk algınlığı, öksürük ve sinüs tıkanıklığı gibi solunum rahatsızlıklarının semptomlarını hafifletmeye yardımcıdır.

    Unutmamak gerekir ki lavanta yağının birçok faydası olsada bireysel yanıtlar farklılık göstermektedir. Her uçucu yağ herkese iyi gelecek diye bir kural yoktur ve bazı kişilerin uçucu yağlara karşı hassas olabileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle her zamanki gibi bir uçucu yağı eğer ki cilt üzerine ilk kez uyguluyorsanız patch testi (yama testi) uygulamayı unutmayın. Ayrıca eğer ki özel bir durumunuz var ise (hamilelik, emzirme, hastalık…vb.) lavanta yağını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Lavanta Yağı Yüze Sürülür mü?

        Hiçbir uçucu yağ cilde veya yüzer direk olarak uygulanmazlar. Uçucu yağların hepsi çok konsantre yapılardır bu nedenle mutlaka seyreltilerek cilt üzerine uygulanabilirler. Bu durum en güvenli kullanım oranlarına sahip lavanta uçucu yağı içinde geçerlidir. Lavanta yağını yüzünüze veya cildinize uygulamadan önce mutlaka sabit (taşıyıcı) bir yağ ile seyreltmeniz gerekmektedir. Kullanacağınız sabit yağı kendi cilt tipinize uygun olacak bir şekilde seçebilirsiniz. Yüz için uçucu yağları seyreltme oranı %1’dir, vücut içinse %2’dir. Örneğin 30 ml sabit bir yağ içerisinde 7 damla lavanta uçucu yağı ekleyerek yüzüne uygulayabilirsiniz. Vücudunuz içinse 100 ml bir sabit yağ içerisine 20 damlaya kadar lavanta uçucu yağı ekleyerek kullanabilirsiniz.

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

         Lavanta yağı hem saçlar için hem de saç derisi üzerinde oldukça etkilidir. Saç köklerini uyararak, kan dolaşımının artmasını sağlar bu da saçların çok daha sağlıklı ve kolay uzamasına yardımcı olur. Lavanta yağı sahip olduğu antiseptik özellikleri sayesinde saçların güçlenmesine yardımcı olduğu için, saçların dökülmesinin azalmasına yardımcı olur.  Tahriş olmuş ve kaşınan saç derisinin rahatlamasına ve yatışmasına yardımcı olur.

Saçların daha nemli, yumuşak ve parlak gözükmesine yardımcı olur. Lavanta yağı anti-fungal özelliği sayesinde saçlardaki kepek oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Lavanta yağını saçlarınıza kolayca uygulayabilmek için 100ml’e 20 damla lavanta uçucu yağı gelecek şekilde şampuanınıza veya saç kreminize eklemeniz olacaktır. Kendi şampuan boyutunuza göre bu hesaplamayı yapabilirsiniz.

Lavandula angustifolia ile Lavandula x intermedia Arasındaki Fark Nedir?

        Lavandula angustifolia, Akdeniz bölgesine özgüdür. Tipik olarak dar yapraklı, daha küçük, kompakt bir çalı olarak büyür. Uzun, ince gövdelerde narin, tatlı kokulu çiçekler üretir. Lavandula angustifolia ektratı, uçucu yağ ve hidrolatı bakımından oldukça kalitelidir. Terapötik özellikleri Lavandula x indermadiaya göre daha yüksektir

      Lavandula x intermedia (Lavandin), melez bir lavantadır.18. yüzyılda geliştirilen Lavandin, Lavandula angustifolia’ya kıyasla daha yüksek miktarda uçucu yağ verme eğiliminde olduğundan ticari amaçlarla yetiştirilmektedir. Lavandin bitkileri, daha geniş yaprakları ve biraz farklı bir büyüme alışkanlığı ile İngiliz lavantasından daha büyük ve daha sağlamdır. Lavandin’in çiçekleri genellikle Lavandula angustifolia’nınkinden daha büyük ve daha renklidir. Lavandin’den elde edilen uçucu, aromaterapide ve çeşitli ürünlerde de kullanılır, ancak Lavandula angustifolia’dan elde edilen yağdan daha az değerli kabul edilir. Bunun başlıca nedenlerinden birisi de intermedia cinsi içerisinde bulunan kafur miktarından dolayıdır.

      Sonuç olarak her iki lavanta türünün de belirli uygulamalara ve tercihlere bağlı olarak kullanım ve fayda sunmaktadır.

La Vie Ancienne Lavanta Yağı ürünümüzü hemen inceleyin!

Share this post

There are no comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.