Köpeklerle Aromaterapi

Köpeklerle Aromaterapi

Köpeklerle Aromaterapi

Son zamanlarda gittikçe popülerleşmeye başlayan köpeklerle aromaterapiye dair birçok bilgi kirliliği var. Bu nedenle az da olsa bu konuya açıklama getirmek için size bu bloğu yazmaya karar verdik.

Aromaterapi hayvanlarda stres, endişe, ağrı kesici ve diğer sağlık sorunlarına yardımcı olmak için aromaterapi eğitimi almış veteriner hekimler tarafından kullanılmaktadır. Uçucu yağları uygularken mutlaka seyreltmeli ve asla doğrudan deriye uygulanmaması ve de hayvanlar tarafından yutulmamalıdır! Uygun seyreltme ve uygulama yöntemi, hayvanın cinsine, kilosuna ve yaşına bağlı olarak değişkenlik gösterir. 

Köpeğim için Hangi Uçucu Yağlar Güvenlidir?

Evcil hayvanınıza herhangi bir uçucu yağ uygulaması yapmadan unutmamanız gereken şey tüm uçucu yağların güvenli olmadığıdır ve bazıları yanlış kullanılırsa toksik olabilirler. Bu nedenle gelin önce hayvanlar için güvenli olan uçucu yağlar hangileri onlara bakalım.

*Lavanta Uçucu Yağı: Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliğiyle ön plana çıkan lavanta uykuya geçiş ve kaygı gibi durumlarda yardımcı olur.

*Nane Uçucu Yağı: Sindirim sorunları ve ağız kokusunu gidermeye yardımcı olur.

*Portakal Uçucu Yağı: Hem C vitamini hem de enerjiyi yükseltmek için yardımcı olur.

*Günlük Uçucu Yağı: Eklem ağrısı, iltihaplanma ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

*Okaliptüs Uçucu Yağı: Solunum sorunlarına yardımcı olur.

*Bergamot Uçucu Yağı: Sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Köpekler için Uçucu Yağlar Nasıl Uygulanır?

*Difüzyon: Difüzyon yardımıyla uçucu yağları havaya yaymak, köpekler için sakinleştirici bir ortam oluşmasına yardımcı olur.  Ancak unutmamak gerekir ki uçucu yağlar oldukça konsantre ve güçlüdür, bizlerden milyonlarca fazla koku alma reseptörüne sahip olan köpekler doğal olarak uçucu yağlara karşı daha duyarlı olacaktır. Bu nedenle difüzyonun yöntemi ve süresi oldukça önemlidir.

*Tropikal Uygulama: Sabit yağ ile seyreltilmiş uçucu yağlar veya balm şeklinde hazırlanmış ürünler köpeklerin patilerine veya tüylü bölgelerine uygulanabilir.

*Spreyler: Uçucu yağlar, su ile karıştırılabilir ve yatıştırıcı bir koku sağlamak için bir odaya veya köpeğinizin yattığı yere püskürtülebilir.

Soluma: Bir köpeğin burnunun yanında bir şişe uçucu yağ tutmak veya köpeğin koklaması için bir beze bir damla damlatmak, solumasını sağlayabilirsiniz.

Bitki Sularını Köpeklerde Kullanmak Güvenli midir?

Bitki suları distilasyon işlemi esnasında üzerinde biriktiği sulardır. İçerisindeki uçucu yağ bileşenleri %5’ten fazla değildir. Bu nedenle seyreltilmeden kullanımı oldukça güvenlidir.

Havyanlar için de kullanımı oldukça güvenli ve pratik olan bitki sularını direk köpeğinizin tüylerine uygulayabilirsiniz.

Gül suyu, papatya suyu ve lavanta suyu köpekler için kullanabileceğiniz bitki sularından bazılarıdır.

Umarım bu yazı sizler ve köpekleriniz için faydalı olmuştur. Son bir daha kez hatırlatmak gerekirse evcil hayvanınızda herhangi bir uçucu yağ kullanmadan önce bir veterinere danışmak en doğrusudur. Sorularınız veya aklınıza takılanlar için bize her zaman yazabileceğinizi unutmayın.

Share this post

There are no comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.