Aromaterapi Yağlarının Enerjik Boyutları

Aromaterapi Yağlarının Enerjik Boyutları

     Beş duyumuz içinde hayatımızı en çok etkileyenlerden biri koku alma duyumuzdur. New York’a bir üniversitenin konuyla ilgili yaptığı araştırmaya göre doğumumuzla birlikte başlayan koku hafızasına binlerce koku kaydediyoruz. İlginçtir ki ceninde koklama sistemine ait hücreler beyin hücrelerinden daha önce gelişmeye başlar. Bu da gösterir ki koku alma sinirleri vücutta yenilenmeyen tek sinir hücreleridir.

     Belleğimizde her duygunun, nesnenin, mekânın kısacası hayatın bir koku kaydı var. Kokular, beynimizin karmaşık sisteminden geçmeden, direkt limbik sistemi uyarır. Direk olarak beyinle ve duygularımızla bağlantıda olan tek duyumuzdur koku duyumuz. Diğer bütün duyular önce talamusa uğrar ve önce işlenir. Ancak koku duyusu hiçbir işlemden geçmez. Bu da kokuların duygularımız, tutumlarımız ve bazen alışkanlıklarımız üzerinde ne kadar etkili olduğunun bir nedenidir.

   Kokunun bu güçlü enerjisini Doğu kültürlerinde çakraları dengelemek için kullanırlar. Çakralar bedenimizin enerji tekerlekleri. Toplam yedi adet çakramız var ve her birinin temsili ve enerjisi farklıdır.

Uçucu Yağları Çakraları Dengelemek için Nasıl Kullanırım?

1.Çakra -Kok Çakra -Muladhara / I am (ben)

Element: Toprak

Özellikleri: Hayatta kalma. Ben varım, buradayım.

Bu dünya ile olan bağlantı merkezimiz. 

Maddiyat, sahip olma ve güvenlik duygularını içermektedir.

Birinci çakrada yetersiz çalıştığında kendine güvenmeme, korku, endişe ve köklenememeye sebep olur. Fazla çalıştığında ise fazla materyalist düşünce, ağırlık, halsizlik, kilo sorunları ve açgözlülük.

Aromatik Yağlar: Sedir, Zencefil Paçuli,

2. Çakra -Sacral Çakra Svadhistana/ I feel (hissediyorum)

Element: Su

Özellikleri: Artık hissetmeye hakkım var. Cinsel enerjiler (haz alma) ve duygular.

İkinci çakra yetersiz çalıştığında cinsel isteksizlik, tembellik, haz ve zevkten korkmak. Fazla çalıştığında ise sürekli dokunma hissi, kolay bağlanma, aşırı duygusallık.

Aromatik Yağlar: Ylang-ylang, portakal, sandal odunu

3. Çakra-Solar Plexus-Manipura

Element: Ateş

Özellikleri: Ego ve benlik bilincimizin merkezi. Kendine saygı gücün merkezi. Kendini gösterme, belli etme.

     Üçüncü çakra yetersiz çalıştığında öz saygıda eksiklik, zayıf irade, kendi başına karar alamama. Güçsüz hissetme eğilimi. Fazla çalıştığında dominant tavır, kontrolcülük ve baskın kişilik.

Aromatik Yağlar: Lavanta, Biberiye, Limon

4.Çakra -Kalp Çakra -Anahata

Element: Hava

Özellikleri: Tüm çakra sisteminin merkezidir. Amacı her şeyi kalpten görüp hissedebilmektir. Karşılıksız sevmek, hoşgörü ve şefkatin yeri. 2 dünya arasındaki dengenin de merkezidir.

       Dördüncü çakra yetersiz çalıştığında kendini sevilmeye layık görmeme. Yalnızlık, kendini ait hissetmeme. Devamlı kritik eden ve sivri dil kullanma eğilimi.  Fazla çalıştığında ise bencillik, egoist sevgi. Saplantılı sevgi ve kıskançlık. Sevme ve ifade etme seklinde düzensizlik.

Aromatik Yağlar: Itır, Gül, Melisa, Bergamot

5. Çakra -Boğaz Çakra-Visshiddha

Element: Eter

Özellikleri: İletişim, ifade etme yeteneği. İkinci çakrada yarattığını ifade ettiğin yer (yaratıcılığın ifade kazanması).

   Besinci çakra yetersiz çalıştığında açıklıkla konuşamamam, kendini doğru bir şekilde ifade edememe. İçine kapanık bir tavır. Fazla çalıştığında ise gevezelik , iletişimde dominantlık. Kekeleme ve dinleyememe.

Aromatik Yağlar: Nane, Okaliptüs , Adaçayı, Cay ağacı

6. Çakra -Üçüncü Göz Çakra -Ajna

Element: Spritüal Vizyon / Eter

Özellikleri: Sezgi ve algının merkezi. Frekansların ötesini algılama. Berrak görüş (duru görü).

        Altıncı çakra yetersiz çalıştığında vurdum duymazlık, zayıf bellek. Hayatta sadece akılcı zihinle algılama. Ruhsal iç görüyü reddetme. Kabul edilen tek gerçek dışarıdaki görünen dünyadır. Ruhsal gerçekleri reddetme. Fazla çalıştığında ise gerçek dünyadan kopma. Odaklanamama. Kendini olmadığı biri gibi zannetme.

Aromatik Yağlar: Paçuli, Yasemin, Nane

7. Çakra -TaçÇakra -Sahashrara

Element: Kaynak

Özellikleri: Tüm çakra enerjilerinin kaynağı ve başlama noktasıdır.  Bu çakra açıldığında diğer altısın da kalan tüm tıkanıklıklar da çözülür ve enerjileri en yüksek frekansta titreşir.

         Yedinci çakra yetersiz çalıştığında inançların sinirli olması, varoluşu merak etmeme. Bir şeyin göründüğü kadar olduğunu düşünmek. Fazla çalıştığında ise akli çok kullanmak, entelektüelliktir. 

Aromatik Yağlar: Günlük

Herkes, kendiyle ilgili görmesi ve öğrenmesi gerekeni zamanı geldiğinde öğrenir.

Elementlere Göre Yağ Karışımı & Önemli Bilgiler 

Parfüm yapımı için:

  • 10 ml kokusuz bir baz yağ (Tatlı badem, Kayisi yagi veya Jojoba yağı)
  • 7 damla tercih edilen uçucu yağ

Vücut nemlendiricisi yapımı için:

  • 50 ml kokusuz bir baz yağ (Tatlı badem, Kayisi yagi veya Jojoba yağı)
  • 15 damla tercih edilen uçucu yağ

La Vie Ancienne Uçucu Yağları inceleyin!

Share this post

There are no comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.