Sarı Kantaron Yağı 

Sarı Kantaron Yağı 

Sarı kantaron yağı, sarı kantaron bitkisinin çiçeklerinin Haziran ayı toplanıp zeytinyağı veya ayçiçek yağı ile maserayon yapılarak elde edilir. Cilt için birçok faydası olan kantaron yağının gelin faydalarına beraber bakalım.

Kantaron Yağının Faydaları 

Birçok faydasının olduğunu bildiğimiz kantaron yağının faydalarını sıralamakla bitmez diyebiliriz.

*Ağrı dindirmeye yardımcıdır: Kantaron yağı, vücuttaki ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Genellikle kas ve eklem ağrılarının yanı sıra baş ağrıları ve adet kramplarını hafifletmek için kullanılır.

*Cilt sağlığı için: Kantaron yağı, cilt sağlığını ve görünümünü iyileştirmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Egzama, sedef hastalığı ve akne dahil olmak üzere çeşitli cilt durumlarını yatıştırmaya ve iyileştirmeye yardımcıdır.  

*Yara iyileştirme: Kantaron yağı kesikler, morluklar ve diğer küçük yaralar çokça kullanılır. Yeni dokunun büyümesine yardımcı olduğu çalışmalarca kanıtlanmıştır

*Sinir sağlığı: Genellikle siyatik ve zona gibi durumlarla ilişkili ağrılarda cilt üzerine sürülerek kullanılır.

Yukarıda da okuduğunuz gibi kantaron yağının birçok faydası var. Cilt için büyük öneme sahip bu yağı kullanırken en çok dikkat etmeniz gereken güneş varken kullanmamanız. Güneşte kullanımı ciltte ciddi lekelenmelere neden olabilir. Bu nedenle kullanımı akşam önerilmektedir.

Evde kolayca uygulayacağınız sarı kantaron merhem tarifimizi sizlerle paylaşmak istiyorum:

Kantaron Merhem Tarifi  ( 40 gram kavanoza uygun )

Shea Butter                           13.5 gr

Kantaron Yağı                       11 gr

Hindistan Cevizi Yağı           5 gr

Balmumu                               5 gr

Tatlı Badem Yağı                  5 gr

Lavanta Uçucu Yağı             0.5 gr

Yapılışı: Lavanta uçucu yağı hariç ürünlerin hepsini cam bir beher içerisine alın. Benmari usulü ürünleri eritin. Ürünlerin hepsi eridiğinde cam beheri tezgâh üstüne alın. Birkaç dakika bekledikten sonra lavanta uçucu yağını ekleyin. Hazır olan karışımı cam kavanoza doldurun ve kapağını kapamadan donması için bekleyin. Ürün katı bir forma geldiğinde kapağını kapatın. 24 saat bekledikten sonra ürününüz kullanmaya hazırdır.

Keyifle kullanmanız dileğiyle…

Share this post

There are no comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.